JAK TRÁVÍM IRSKO
Laraghcon farm

konkrétně, tendenčně i objektivně o farmě

Celtic tiger a Irové samotní

Minimálně Respekt pěje ódy na irskou administrativu. Co vidím já?

Práce v Irsku

Semtam mi přijde dotaz ohledně volných pracovních pozic...

Aktivity

...střelba do bažantů, golf, svařování, nakládání kamionů...

zpět na rozcestí: IRSKO

Wicklow Mountains, valley close to Sally Gap
VoVes: dublinský Phoenix Park - nejrozsáhlejší městský Evropě

Phoenix Park na podzim

Městský park se pozná podle toho, že je blízko centra a má kolem sebe plot nebo zeď urbánnícho charakteru. Největší park v Evropě, který nastíněným kritériím vyhovuje, leží naprori Dublinské železniční Heuston Station. Dnes bylo pár hodin kolem poledního krásné počasí a v Phoenix Praku nádherný podzim. Na trávnících kolem Wellingtonova památníku hráli Irové fotbal a Pákistánci kriket, kolem pěšinek a silnic zmrzlinářské dodávky a dlouhá fronta stála před pokladnami místní ZOO. Rodinky, které se na její chvost postavily v době, co jsem si kolem vykračoval, se dovnitř dostaly zrovna, když se spustil neočekávaný a o to silnější lijavec.

28. října 2007

VoVes - Jihozápadní pobřeží  Severního Irska – Mourne Mountains

Truchlivost Mourne Mountains

Víkend kolem svátku založení československého státu trávívala Oktáva98 v depresi Výběžku. Letos prý se do regionu po letech vrací, ale vzdá hold jinému národnímu jubileu. Sám jsem si autentickou reminiscenci na pochmurnost lej dopřát do hor, které svému jménu ten den vskutku dělaly čest.

Mourne Mountains jsou sice od Dublinu přes 100km po dálnici, ale když člověk po roce autovýletů vysbíral všechny blízké cíle pro procházky, nezbývá, než neekologicky daleko na pár kilometrů dlouhý track vyrazit.

Od parkoviště u výchozího bodu turistické trasy vedly šipky k Turnip House, sklad tuřínu pro vepře ve chlívku - sklad konvertovaný na tea room, chlívek na tkalcovskou dílničku. A velmi milá obsluha k tomu.

Isuzu přestávají pořádně fungovat stěrače při 90mil/h a vůbec přestávají poslouchat při 105 milích.

28.října 2007

Všechno letošní obilí jsme prodali nebo usušili. Na řadu přicházejí BRAMBORY!!!

Celou jednu sekci jsem věnoval ultradůležitému fenomenu irské společnosti, kultury a životního stylu celé místní populace.

irish national stud and japanese garden and trgalovi and VoVes - podzim 2007

Trgalovi a já v areálu Irského národního hřebčína

Mladý a agilní průvodce, co měl filipa, nám vše vtipně popsal, kam prohlídková trasa nevedla, podívali jsme se sami a zjistili jsme, že cíl výletu jsme vybrali moc dobře. Pak jsme tradičně projeli Wicklow Mountains + Glendalough a těsně před setměním nás nepustili na golfové hřiště, že je pozdě.

23. října 2007

Stavba krbu svépomocí - epizoda IV. - první plameny

Dotaženo do jakž takž funkčního stavu, tedy že se dá v krbu zatpit a většina kouře stoupá komínem vzhůru. Asi 90%. Zbylých deset bohatě stačí na udušení, jak pravil Ivan a jak potvrdil Kamil, který je stavař a na jehož rady spoléhám. Takže ještě nějaké úpravy krb i mě čekají. Ale špekáčky se na plamenech opéct dají, takže jsem si je Barbarou nenechal dovézt jen tak pro nic za nic.

Epizoda I. - bourání

Epizoda II. - základy

Epizoda III. - tělo krbu a klapka

Epizoda IV. - první plameny

12. října 2007

Kalendář, diář, harmonogram:

Co já vím...

V půlce listopadu by měla úroda schnout ve skladech nebo ji mít koupenou překupník. Pak si odtud dám pauzu a uvidí se, co a jak.

Legrace s Nail Gun - chce se po nás 42 tisíc výstřelů

Sklizeň uspokojivě, velmi uspokojivě pokračuje. Tunu po tuně vytříděných brambor ukládáme do dřevěných beden, které štosujeme - vlastně výlučně já štosuji do šestimetrových stohů uvnitř chladitelného skladu. Umisťovat do nižších pater je zábavná legrace, ale zvedat bedny do vyšších je už trochu fuška. Loni jsem se to učil a měl u toho zakloněnou hlavu a otevřenou pusu. Zakloněnou hlavu mám i letos, ale respekt jsem již ztratil a s tím zavřel i pusu, takže nehrozí nachlazení ze zavážení brambor. Začátkem jara jsme prodali bedny nahnilé, nakřápné nebo jinak poškozené. A ze Skotska objednali 500 nových. Jenomže Skotsko zaspalo, takže bedny přišly až v průběhu posledních tří dní. A ještě k tomu rozložené, sestavit je dohromady je na nás. První skládací den jsem nově pořízenou hřebíkovou sbíječkou vládnul já, skoro 6.000x si z ní vystřelil, a pak mě to omrzelo. Teď si si ní může jako hrdina akčního filmu připadat třeba Rumun nebo Polák. Rumun radši ne, včéra mi málem prohnal hřebík zápěstím. Je to nebezpečná hračka, tahle nail gun, ale osvojit si práci s ní se může hodit. Tak.

26. října 2007

Dvorec Emo Court, co. Laois je obklopen klasickým i romantickým parkem…

Kolekce: zemědělské stroje, operátor: Mgr. Vojtěch Veselý

International Garden Festival, Emo Court, Co. Laois

Mohutná propagační kampaň je té akci věnována, mě samotného nalákala. Takže hned po bohoslužbách a 18-ti jamkách jsem si to namířil do arálu, jemuž vévodí neoklasicistní budova s velkou kopulí, kolem sebe má zahradu i park, jezero i sousoší. Skoro Valeč. Tuto neděli sa v rámci festivalu měl konat farmářský jarmark, takže jsem poslední týdny nekupoval žádnou zejeninu, žádné marmelády, dochucovadla, sirupy, čaje... spoléhal jsem na nabídku místních zemědělců.

Cestu od Dublinu lemovaly cedule s logem IGF, takže si řidič mohl být jist, že jede správně. Na poslednách třech však dominoval nápis vyvedený černým fixem: "CLOSED". Být takto popsané všechny ukazatele a být nějaké zmínka o zavření akce na internetové prezentaci (ještě rono jsem na ni koukal), asi bych si našel jiný cíl nedělního výletu. Takto jsem si mohl zanadávat na irské organizátory a porozhlédnout se po dvorci, který uvádějí i vybrané průvodce Irskem. Na jedné jeho louce parta mladíků rozebírala dřevěné konstrukce toho, co mělo sloužit festivalu, jinak žádné vysvětlení, vyhlídky, omluvy... nic, avizovaný jarmark se samozřejmě také nekonal.

Titulní budovu v roce 1792 projektoval James Gandon pro Lorda Portarlingtona a umístil vedle ní i pár provozních budov, takže se má kam vejít příjemné bistro se zahrádkou a širokou nabídkou pokrmů. Fronta byla krátká, asi proto, že festival skapal, přece jenom nějaká výhoda. Mj. jsem si pořídil růžovou limonády ve skle s aluminiovým víčkem, kterému jsem při snaze otevřít strhnul závit a dovnitř se nedostal, teď tu někde ještě to pití stojí, až se sejde žízeň s časem, nějak s ním naložím.

Domů jsem dorazil akorát, abych se vyhnul dopravním zácpám a v TV stihl rugbyový zápas Irů vs. Namibii, měli místní, co dělat.

A ještě jednu fotosadu jsem dal dohromady - předvádí se vám KOLEKCE ZEMĚDĚLSKÝCH STROJŮ, kterými zde příležitostně vládnu. Obrázky pochásejí ze zámeckého parku Luttrelstown Castelu, o němž vím málo, vlastně jen to, že tam svou svatbu uspořádali Posh a David.

10. září 2007

VoVes: Connemara loop, Irish western sea, May 2007

Blarney Castle

Turistický špek pro Američany objevující Irsko, autobusem dvacet minut severně od Corku

Krajina a zvířena středního Irska, Fore abbey, květen 2007

Yeats Country

Opuštěšné stolové hory pokryté vřesem a rašelinou, na dohled od irského Sliga

Connemara atd.

Západ Irska stojí alespoň za rychlou projížďku autem, jsou tam hory, jezera, řeky a moře...

VoVes, červen 2007: Blarney Castle a jeho zahrady, jihozápadní Irsko

Fore abbey

konečně krajina hezká, asi proto, že podobná české, dokonce se zříceninou

VoVes, June 2007, Forbidden Yeats Country, severozápadní Irsko, trochu Severního.

INTRO

Úvod, podle ktrého návštěvník zhruba pozná, kam se dostal.

OKURKA

Projekt na podporu rozumného hospodaření ve venkovském prostoru.

FOTOGALERIE

Několik fotoobrazových kolekcí, zejména vlastní práce.

PUBLIKACE

Pár ucelených textů, trochu i článků, něco dokonce i vyšlo v časopisu.

ODKAZY

Spřátelené, tematicky příbuzné nebo prostě jen zajímavé prezentace.

ARCHIV

Co se kdy objevilo na úvodní stránce, případně jiné starší materiály.

IRSKO

Laraghcon farm

konkrétně, tendenčně i objektivně o farmě

Celtic tiger a Irové samotní

Minimálně Respekt pěje ódy na irskou administrativu. Co vidím já?

Práce v Irsku

Semtam mi přijde dotaz ohledně volných pracovních pozic...

Aktivity

...střelba do bažantů, golf, svařování, nakládání kamionů...

 

www.voves.cz --- +353 862 433 767 --- +420 775 272 678 --- cokoli@voves.cz

č.ú.: 1111 465 163/0800, account number: 16 75 70 74 AIB BANK