KRB SVÉPOMOCÍ - EPIZODA I. - BOURÁNÍ

Epizoda I. Epizoda II. Epizoda III. Epizoda IV.

Podmínky - výchozí stav

Hnusný studený prostor, první do kterého návštěvník mého domku vejde. Odtud dveře do skládku, koupenly a kuchyňoobýváku. Trochu plísně na modrých lesklých zdech, dlažba dole a vypouklé střešní okno uprostřed nad hlavou. V jednom rohu skoro anik vodní čerpadlo, v dalším od začátku tisíciletí nepoužívaný kotel obestavěný zdí. To je hrubý popis výchozího stavu místnosti, ve které jsem se vlastními silami rozhodl vybudovat krb.

Nejprve bylo třeba vytvořit pro krb prostor. Volba logicky padla na roh, kde zbytečně stál kotel a nad nímž zela díra střechou pro komín, šlo tedy o vybourání kotelny.

Podle slov farmáře - posledního uživatele centrálního vytápěcího systému - byl kotel nefunkční. Nebyla to pravda, akorát se přestal používat. Radiátory nahradily přímotopy a pro ohřev vody se nainstalovaly el. průtokové ohřívače. Však i světlo v kotelně fungovalo a časový spínač ze šedesátého druhého šel spolehlově nastavit. Nebylo tedy divu, že i voda mezi čerpadlem a třeba sprchovým koutem byla stále vedena trubkami skrz kotel. Na to jsem přišel sice náhodou, zato snadno a rychle.

Trampoty s vodou

Bourám zeď tupou stranou pantoku, když tu náhle mi na jednu z obyčejných, na pohled bezvýznamných trubek, takovou, kterých do kotle a z něj vedlo požehnaně, spadl betonový blok. A začala všude tryskat voda, byla pod tlakem, takže tryskala prudce, a čerpadlo funguje zároveň jako rezervoár, takže tryskala dlouho a byla navíc ta trubka u podlahy, takže se voda nedala odpustit žádným z kohoutků. No, vody všude a ještě k tomu špinavé teklo jako krve z vola.

Tak vytekla, vymetl jsem ji z baráku, zablokouval jednu trubku, jinudy vedl druhou. Pak vytekla ještě jednou, když další trubky odřezával flexou, to musela prozměnu vytéct ze všech radiátorů i z rezervní nádrže v kotli samotném.

Motivy:

- "nefunkční" kotel zabíral místo, zabíjel potenciál místnosti a blokoval možná použitelný komínový otvor,

- krb jsem nikdy nestavěl; tady si to můžu zdarma zkusit, pokud něco zkazím, tak ne na svém.

Odstrojování

Zeď odstraněna, teď odřezat trubky, aby šlo hnout s tělem kotle. Při práci s flexou si oproti dřívějšku již automaticky nasazuji plexisklový štít před obličej. Zejména mi vadí rychlý žhavý prach, který se usazuje v antireflexní vrstvě na sklech civilních dioptrických brýlí.

Za jeden večer po pracovní době bych to stihl, kdybych se nebyl během odřezávání mědi. hliníku, litiny a olova říznul do předlotí. Žádná bolest, jen podle krve na hadrech to bylo poznat. Týden po prvním zalepení jsem pokračoval.

Drbal jsem se ještě dost dlouho potom, co jsem odstranil vnější plášť kotl. Pod hliníkovými plechy se skrývala vrstva staré pichlavé, pravé skelné vaty.

Komínovou trubku jsem chtěl od těla kotle odšroubovat, ale nakonec šla také za pomocí grinderu. Uvolnil jsem ji ze střechy a vytáhl spodem.

Zbyl betonový sokl

Nápad naporcovat litinový kotelní kvádr na a po kouskách jej snadno vynést padl po odstranění dvířek, jednom dlouhém podélném řezu a pohledu na nepojmutelnou vnitřní konstrukci obsahující mimo kovy ještě šamot. Takže pomocí páčidel šel kotel ze svého betonového soklu a po egyptsku ke dveřím. Tam pak kolegové Poláci přistavili JCB loader - telelskopický nakladač, kotel povalili na jeho radlici a tradá s ním za stodolu, kam se skladuje kdejaký vrak.

Následovaly kosmetiské úpravy - práce s flexou těsně u podlahy a zametání do čista.

Hotovo, pojďme na samotnou stavbou krbu: Epizoda II. - základy.

Glendalough

titulní turistický cíl blízkého okolí, bývalý klášter a vyhlídkové hřebenovky

Dublin Parade

na den sv. Patrika 17. března se v irkých městech konávají reprezentativní průvody

Laraghcon Farm

ilustrační obrázky k místu mého momentálního pobytu a pracovného nasazení.

Canterbury

nedávná dovolená v místě nejstaršího novodobého osídlení Spojeného království

INTRO

Úvod, podle ktrého návštěvník zhruba pozná, kam se dostal.

OKURKA

Projekt na podporu rozumného hospodaření ve venkovském prostoru.

FOTOGALERIE

Několik fotoobrazových kolekcí, zejména vlastní práce.

PUBLIKACE

Pár ucelených textů, trochu i článků, něco dokonce i vyšlo v časopisu.

ODKAZY

Spřátelené, tematicky příbuzné nebo prostě jen zajímavé prezentace.

ARCHIV

Co se kdy objevilo na úvodní stránce, případně jiné starší materiály.

IRSKO

Laraghcon farm

konkrétně, tendenčně i objektivně o farmě

Celtic tiger a Irové samotní

Minimálně Respekt pěje ódy na irskou administrativu. Co vidím já?

Práce v Irsku

Semtam mi přijde dotaz ohledně volných pracovních pozic...

Aktivity

...střelba do bažantů, golf, svařování, nakládání kamionů...

Korespondenční adresa:

Vojtěch Veselý

Laraghcon Farm

Lucan

Co. Dublin

Ireland

 

www.voves.cz --- +353 862 433 767 --- +420 775 272 678 --- cokoli@voves.cz

č.ú.: 1111 465 163/0800, account number: 16 75 70 74 AIB BANK