FOTOGALERIE

IRSKO 2006 - 2007

Obrázky vznikající průběžně během pobytu na zeleném ostrově...

VoVes: dublinský Phoenix Park - nejrozsáhlejší městský Evropě

Phoenix Park na podzim

Městský park se pozná podle toho, že je blízko centra a má kolem sebe plot nebo zeď urbánnícho charakteru. Největší park v Evropě, který nastíněným kritériím vyhovuje, leží naprori Dublinské železniční Heuston Station. Dnes bylo pár hodin kolem poledního krásné počasí a v Phoenix Praku nádherný podzim. Na trávnících kolem Wellingtonova památníku hráli Irové fotbal a Pákistánci kriket, kolem pěšinek a silnic zmrzlinářské dodávky a dlouhá fronta stála před pokladnami místní ZOO. Rodinky, které se na její chvost postavily v době, co jsem si kolem vykračoval, se dovnitř dostaly zrovna, když se spustil neočekávaný a o to silnější lijavec.

28. října 2007

VoVes - Jihozápadní pobřeží  Severního Irska – Mourne Mountains

Truchlivost Mourne Mountains

Víkend kolem svátku založení československého státu trávívala Oktáva98 v depresi Výběžku. Letos prý se do regionu po letech vrací, ale vzdá hold jinému národnímu jubileu. Sám jsem si autentickou reminiscenci na pochmurnost lej dopřát do hor, které svému jménu ten den vskutku dělaly čest.

Mourne Mountains jsou sice od Dublinu přes 100km po dálnici, ale když člověk po roce autovýletů vysbíral všechny blízké cíle pro procházky, nezbývá, než neekologicky daleko na pár kilometrů dlouhý track vyrazit.

Od parkoviště u výchozího bodu turistické trasy vedly šipky k Turnip House, sklad tuřínu pro vepře ve chlívku - sklad konvertovaný na tea room, chlívek na tkalcovskou dílničku. A velmi milá obsluha k tomu.

Isuzu přestávají pořádně fungovat stěrače při 90mil/h a vůbec přestávají poslouchat při 105 milích.

28.října 2007

irish national stud and japanese garden and trgalovi and VoVes - podzim 2007

Trgalovi a já v areálu Irského národního hřebčína

Mladý a agilní průvodce, co měl filipa, nám vše vtipně popsal, kam prohlídková trasa nevedla, podívali jsme se sami a zjistili jsme, že cíl výletu jsme vybrali moc dobře. Pak jsme tradičně projeli Wicklow Mountains + Glendalough a těsně před setměním nás nepustili na golfové hřiště, že je pozdě.

23. října 2007

Kolekce: zemědělské stroje, operátor: Mgr. Vojtěch Veselý

Kolekce zemědělských strojů

Mašiny, na kterých jsem dlouhé hodiny brousil své v tomto směru chabé řidičské schopnosti. Dobrá škola.

Obrázky žacího mačkače, obraceče, řádkovače a balíkovače pocházejí ze zámeckého parku Luttrelstown Castelu, o němž vím málo, vlastně jen to, že tam svou svatbu uspořádali Posh a David a kdysi patřil rodině Guinnessů, pivovarníků..

Kloubový nakladač a žací mlátička vznikly v areálu Laraghcon Farm.

Brambory jsme vyorávali na poli na kopci severně od městečka Lucan, co. Dublin.

Dost strojů, kterým jsem se zde naučil vládnout, na obrázcích chybí.

12. října 2007

Dvorec Emo Court, co. Laois je obklopen klasickým i romantickým parkem…

Emo Court, Co. Laois

Západně od Dublinu, asi 40 minut svižné jízdy jeepem bez bloudění...

Titulní budovu v roce 1792 projektoval James Gandon pro Lorda Portarlingtona a umístil vedle ní i pár provozních budov, takže se má kam vejít příjemné bistro se zahrádkou a širokou nabídkou pokrmů. Mj. jsem si pořídil růžovou limonádu ve skle s aluminiovým víčkem, kterému jsem při snaze otevřít strhnul závit a dovnitř se nedostal, teď tu někde ještě to pití stojí, až se sejde žízeň s časem, nějak s ním naložím.

Jinak manor house je taková Valeč, spíš slabý odvar onoho skvostného areálu západních Čech.

10. září 2007

VoVes: jihozápadní oblast county Donegal, Karolína a Jan Koláčkovi, léto 2007

Koláčkovi na letní dovolené v Irsku - jihozápadní Donegal

Druhá fotogalerie pochází z prvního srpnového víkendu a mapuje námi poznanou oblast jihozápadního Donegalu. Tehdy jsme již měli k dispozici jeepa (předchozí víkend byl na pár dní ukradený), takže jsme se mohli snadno přesouvat mezi městečkem Ardara, Glencolumbkille sv. Kolumby, nejvyššími útesy v celé širé Evropě Cliffs of the Sleive League. Večer byl oheň a víno a těstoviny s lánčmítem, šplouchání vln a nakonec průtrž mračen v Donegal Bay.

Kolesovy a Karolíniny fotografické práce

12. srpna 2007

VoVes: poloostrov Dingle, county Kerry, Karolína a Jan Koláčkovi, léto 2007

Koláčkovi na letní dovolené v Irsku - poloostrov Dingle

První, starší fotokolekce vznikla posledního červencového víkendu, kdy jsme prochodili poloostrov Dingle a proslezli jeho skalnaté. vřesovité a deštivé hory. V rybářské osadě Brendan jsme se nachomýtli pubu na mořském molu, kam se postupně trousil jeden muzikant za druhým, aby tam předvedli přesně to spontánní hraní, na které turistické průvodce lákají. Hraní, které je postupně nahrazováno dramaturgicky zpracovanými profesionálními písničkáři.

Kolesovy a Karolíniny fotografické práce

12. srpna 2007

VoVes, June 2007, Forbidden Yeats Country, severozápadní Irsko, trochu Severního.

Yeats Country

Severovýchodně od Sliga jsou pložené stolové hory, chodili na ně dovádět bří. Yeatesovi. Nejpůsobivější masivy jsou obehnané ostnáčem, ale se vzteklým farmářem se dá dohodnout.

3. srpna 2007

VoVes, červen 2007: Blarney Castle a jeho zahrady, jihozápadní Irsko

Blarney Castle

Na hradě Blarney je kámen, který, kdo políbí, ten něco, už nevím, co, ale místní na něj chodí močit. Také tam jsou krásné parky a zahrady.

3. srpna 2007

VoVes: Clonmacnoise, Cliffs of Moher, Connemara loop, May 2007

3xC - Clonmacnoise, Cliffs of Moher, Connemara

Čím západněji, tím nádhernější scenerie, skoro přímá úměra. Klášter Clonmacnoise je další krásná ruina do sbírky, u historického brodu přes řeku Shannon se rozkládá. Během neděle jsme stihli neuvěřitelně frekventovaný turistický špek Cliffs of Moher. Connemara je horami pokrytý polostrov. Hory jsou nádherné a mají svěží barvu, svěžejší, než fotoaparát umí zachytit. K horám patří jezera (do jednoho jsem skočil, bylo krásně z nebe) a k objevování autem silnice. A kolem šumí moře, paráda.

30. května 2007

Krajina a zvířena středního Irska, Fore abbey, květen 2007

Fore abbey

Ruina kláštera stojí za to, je zasazena do širokého údolí, je rozsáhlá, kompaktní a obklopená stavbami městského kostelíka, východní a západní brány, kolumbáriem, mnišskou izolací. Kolem se pasou býčci a jalovice, což přispívá k oživení letitého ducha kamenné stavby. Prostě je co procházet i kam si sednout k občerstvení - rekonstrukce informačního centra byla podpořena z programu EU Leader II.

Laraghcon Farm Produce – realizátor farmy, momentální zaměstnavatel

Laraghcon farm

Pár minut pěšky od obce Lucan, který je k Dublinu posazen podobně jako Zbraslav k Praze. Vypadá to, že do podzimu bude o práci postaráno, poněvadž sezona končí až v půlce listopadu. Tehdy je letošní zrní za dobrou cenu prodáno a brambory leží v chládku skladu. Plány jsou pak lecjaké.

VoVes: dublinský karneval na den sv. Patrika, jaro 2007

Sv. Patrik, Dublin parade 2007

17. března se ve všech přiměřeně velkých městech Irska vydávají místní chlouby a správní hosté na průvod po hlavní třídě. Své zastoupení vysílají školy, spolky, zájmové skupiny, církve, menšiny... vesměs se snaží zapsat do paměti diváků lemujících trasu. V Dublinu průvod zakončovaly zametací vozy - nerotovaly, poněvadž se jednalo o spořádanou veselici. Pár špatných snímků.

Jarniny 2007: Skerries, Slane Castle, Howth – Veselá, Poubová, Bindasová

Skerries, Slane castle, Howth...

Jarní prázdniny 2007, výlet severozápadně od Dublinu s Barbarou, mámou Veselou a Lenkou Poubovou. Moře, krajinky, ruiny. Howth je poloostrovní čtvrť Dublinu, po které se procházel Joyce.

VoVes: Wicklow Mountains & Glendalough, podzim zima 2006, jaro léto 2007

Glendalough - častý cíl, výběr nejlepšího za několik fotodní

Svatý Kevin zde bydlel, založil kláštěr a vařil v kuchyni, kolem přibyla katedrála s hřbitovem. Malebné údolí s jezery, kioskem, parkovištěm a značenými trasami po okolních hřebenech Wicklow mountains, cca 55 Km jižně od Dublinu.

Stojíte-li někdo o fotografie v původním, tedy většinou vyšším rozlišení, umím dodat. E-mail je přijatelná forma komunikace. Některé snímky jsou v původní velikosti umístěné přímo na ftp a jdou proklikem příslušného linku stáhnout rovnou z webgalerií.

INTRO

Úvod, podle ktrého návštěvník zhruba pozná, kam se dostal.

OKURKA

Projekt na podporu rozumného hospodaření ve venkovském prostoru.

FOTOGALERIE

Několik fotoobrazových kolekcí, zejména vlastní práce.

PUBLIKACE

Pár ucelených textů, trochu i článků, něco dokonce i vyšlo v časopisu.

ODKAZY

Spřátelené, tematicky příbuzné nebo prostě jen zajímavé prezentace.

ARCHIV

Co se kdy objevilo na úvodní stránce, případně jiné starší materiály.

IRSKO

Laraghcon farm

konkrétně, tendenčně i objektivně o farmě

Celtic tiger a Irové samotní

Minimálně Respekt pěje ódy na irskou administrativu. Co vidím já?

Práce v Irsku

Semtam mi přijde dotaz ohledně volných pracovních pozic...

Aktivity

...střelba do bažantů, golf, svařování, nakládání kamionů...

Korespondenční adresa:

Vojtěch Veselý

Laraghcon Farm

Lucan

Co. Dublin

Ireland

www.voves.cz --- +353 862 433 767 --- +420 775 272 678 --- cokoli@voves.cz

č.ú.: 1111 465 163/0800, account number: 16 75 70 74 AIB BANK